Hlavní Ekonomické poradenství Krizový management
Krizový management Tisk Email

Krize podniků patří k průvodním jevům našeho systému založeného na obchodní soutěži. Podnikatelé, kteří dovedou poznat, že se jejich firma dostává do úzkých, a dokáží odhodlaně zasáhnout, jsou na nejlepší cestě přivést firmu zpět ke konkurenceschopnosti. Skrývá se tu však jisté nebezpečí: Ztráta podnikové flexibility je plíživý proces. Malé a střední podniky zpravidla nemohou zaměstnávat řídící pracovníky, specializované na marketing a odbyt, kteří by se výhradně zabývali analýzou situace na trhu a prověřovali její možné dopady na podnik. Když tedy krize nastane, nemá tento podnik ve stole připravený žádný plán pro její zvládnutí.

 

Heslo „turnaround“

Anglický výraz turnaround lze zhruba přeložit jako obrat k lepšímu. V souvislosti s krizovým vývojem podniku pak tento výraz konkrétně znamená: zastavit pokles směrem dolů, stabilizovat podnik, rychlým a důsledným jednáním dospět k obratu k lepšímu. Turnaround tak v mnohém přesahuje pouhý krizový management. Zahrnuje v sobě i novou základní orientaci podniku směrem k trvalému úspěchu.

 

Následující čtyři kroky se zabývají tím, jak lze tournaround „zvládnout“ v praxi. Poslouží jako praktický průvodce při zpracování analýzy a zahájení konkrétních kroků pro záchranu podniku.

 1. Zjednat pořádek (analýza)

  Jedná se o inventuru a metodickou přípravu praktických opatření.

 2. Zabránit pádu

  V dalším kroku budeme provádět operativní rozhodnutí. Jedná se především o okamžitá opatření, která mají pomoci rychle a účinně zajistit podnikatelský manévrovací prostor. Za druhé tím vzniká východisko pro novou středně- a dlouhodobou orientaci.

 3. Průběžná bilance

  Tento krok provádí bilanci prvních „100 dní“: Čeho bylo dosaženo? Jaký byl vývoj podnikatelských ukazatelů? Jaké důsledky je z toho nutno vyvodit?

 4. Restrukturalizace podniku

  V kroku posledním přejdeme na strategická opatření, která je nutno zavést, aby se podařilo dlouhodobě zajistit podnikatelský úspěch. Jedná se tedy o trvalou stabilizaci podniku.

Tým našich pracovníků je připraven podílet se na krizovém řízení Vaší firmy – kontaktujte nás a zachraňte svoji firmu.

 

 
Copyright © 2020 RPIC-EKONOMSERVIS Přerov s.r.o.. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.
 
Naše projekty:
Banner
Banner
Účastníme se projektu:
Sbírej toner